40. Yılını kutlayan TOFAŞ gaza bastı, martta 3 vardiyaya geçiyor

Üretime geçişinin 40. yılını kutlayan TOFAŞ, iki yıl aradan sonra 3. vardiyaya geçme, yıl sonuna kadar da 1.200 beyaz ve mavi yakalı personel almayı kararlaştırdı. Tofaş, yıl sonunda Opel için de araç üretmeye başlayacak.

ekoyorum.com – 2011-02-13

Kriz sebebiyle üretimi azaltıp, işçi çıkaran Tofaş, iç ve dış talepteki canlanma sonrası harekete geçti. 21 Mart’ta 3. vardiyayı da devreye sokmayı kararlaştıran şirket, mart sonuna kadar 500, yıl sonuna kadar da toplam 1200 beyaz ve mavi yakalı personel alacak.

13  Nisan  l969’da temeli atılan ve 22 sonra, 12 Şubat 1971’de açılışı gerçekleştirilen TOFAŞ Otomobil Fabrikaları, 40. yılını kutluyor. İlk ürettiği araç Murat 124’ler olan fabrika, İtalyan Fiat, Koç Holding, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve İş Bankası ortaklığında kurulmuştu. Zaman içinde kamunun çekildiği şirket, şu an Koç Holding bünyesinde ve Fiat’la ortaklığı da devam ediyor.

TOFAŞ fabrikasının üretime geçişinin 40. yılı sebebiyle çalışanlarının da katıldığı kutlama töreni düzenlendi. Törende konuşan TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, TOFAŞ’ın adında Türk ibaresi bulunan tek Türk otomotiv üreticisi olduğunu belirterek, şirketin bir yandan Türk otomotiv “devi” olarak büyürken, bir yandan da Türk otomotiv sektörüne yön verdiğini, sektöre öncülük etmeyi başardığını belirtti. Pandır, 2010 yılında TOFAŞ’ın, 312 bin adetle Türkiye’de en çok otomobil ve hafif ticari araç üretimi yapan otomotiv üreticisi olduğunu, sektör üretiminin yüzde 28,5’ini gerçekleştirdiğini söyledi. 

Ali Pandır, İstanbul Sanayi Odası (ISO) verilerine göre, 2005 yılından bu zamana otomotiv sektörünün oluşturduğu toplam katma değer aynı kalırken, TOFAŞ’ın bunu 2’ye katladığını belirterek, “TOFAŞ’ın cari açığa katkısı yok. Sektörün ihracatı ile ithalatı arasında yüzde 3 fark varken, bizde bu oran yüzde 26.” dedi. 

Pandır’ın söylediğine göre, TOFAŞ’ın üretimindeki yerlilik oranı da yüzde 60’ın üzerinde ve bu ürettiği katma değerin de yüksek olmasını sağlıyor.

3. VARDİYA VE 1200 YENİ ELEMAN

 Törenin ardından gazetecilerle sohbet eden Ali Pandır, TOFAŞ’ta mart ayından itibaren 3. vardiyaya geçme kararı aldıklarını söyledi. Geçen yıl geleceği tam anlamıyla görememe, özellikle de Avrupa’daki sorunlar sebebiyle üçüncü vardiyaya geçmek için beklemeyi tercih ettiklerini belirtti, geçen yılki artan talebi fazla mesai ile karşıladıklarını anlattı. 

3. vardiya için personel alımları yıl başından itibaren başlatılmış. Söz konusu vardiya 21 Mart’ta üretime geçecek ve o tarihe kadar da işe alınan yeni eleman sayısı 500’ü bulacak. Yıl sonuna kadar da işe alınan toplam mavi ve beyaz yakalı personel sayısı 1200’e çıkacak. İşe alınanların bir bölümünü kriz sebebiyle işini kaybetmiş olan eski çalışanlar oluşturuyor. Bu alımların ve üretim artışının yan sanayiye de yansıması, orada da yeni istihdamın oluşması bekleniyor. 2010 sonu itibarıyla, fabrika’da çalışan sayısı 5000 dolayında.

OPEL’E DE ÜRETİM

Ali Pandır, 3. vardiyanın, yılın üçüncü çeyreğinde Opel ve Vauxhall markaları için üretmeyi planladıkları Cargo, Combi ve Panaroma karoser versiyonlarına sahip araçlar için de gerekli olduğunu anlattı. Bu kategoride, yılın son iki ayında yaklaşık 8 bin, 2012 yılı içinde de 40 bin adet üretim planlanıyor.

Her yıl maliyetleri yüzde 4 aşağı çekerek verimliliği artırma hedeflerinin olduğunu söyleyen Pandır, geçen yıl fabrikada adam başı 43 öneri geldiğini, bu öneriler sayesinde 37 milyon avro tasarruf sağladıklarını kaydetti.
         
MISIR VE DOĞU’NUN POTANSİYELİ 

Ali Pandır, Mısır’la ilgili üretim ve satış planlarını değerlendirirken de şu bilgileri verdi: “Mısır’da daha önce eski “kuş serisi”nin montajı yapılıyor, parçalar Türkiye’den gidiyordu. Rakam çok düşüktü ve ekonomik olmamaya başlamıştı. 3 sene önce durdurduk. Yeni olarak bu ülkede Albea gibi güncel bir modelle tekrar orada montaj yapabilir miyiz diye görüşmelerimiz devam ediyordu. Sonuçlanmak üzereyken olaylar patlak verdi ve şu an beklemedeyiz.”

Irak’ta da yüksek potansiyel olduğunu ve bu ülkeden çok sayıda bayilik müracaatı olduğunu ve şu aşamada bunları değerlendirdiklerini söyleyen Ali Pandır, “Uzun vadede esas potansiyel Türkiye’nin doğusunda olacak. Batı ve Avrupa pazarı doygunluğa ulaştı. O yüzden doğu pazarlarındaki zorluklara rağmen yılmadan oralarda olmak gerekiyor” dedi.

Elektrikli Doblo’nun seri üretimine geçiş için henüz erken olduğunu belirten Pandır,  Linea’nın gelecek yıllarda bir üst versiyonunu çıkarmak için de çalışmalar başlattıklarını söyledi.

 TÜRKİYE PAZARINDA SÜRPRİZ OLABİLİR

Otomotiv sektörünün geneliyle ilgili soruları da cevaplandıran Ali Pandır, Türkiye’nin toplam otomotiv üretiminin geçen yılın biraz üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini belirtti. TOFAŞ’ın üretiminin de geçen yılın biraz üzerinde, 320 bin civarında olabileceğini kaydetti. Bununla birlikte Pandır, kredi genişlemesine karşı alabilecek bazı tedbirlerin iç pazarı etkileyebileceğini söyledi: “Evet geçen yıla yakın, hatta onun üzerinde pazar oluşması mümkün ama hükümetin kredi hacminin genişlemesi konusunda endişeleri var. Merkez Bankası’nın politikalarıyla avro özellikle yüksek seviyelerde kalırsa, sıcak parayı kovmak için yapılan önlemlerle talep bir miktar frenlenecek. Bu yıl Türkiye pazarında hem artı hem eksi yönde sürprizler olabilir diye düşünüyorum.”

GAZETECİLER MONTAJ HATTINDA

Bu arada, 40. yıl kutlamaları vesilesiyle düzenlenen tören öncesinde, gazetelerin ekonomi editör ve yazarları kısa bir eğitimin ardından, çalışanlarla birlikte Doblo araçlarının montaj hattına girdi. Gazeteciler hatta, Fransa için üretilen araçların bazı parçalarını monte etti.

DOBLO’NUN PICK-UP’U YIL SONUNDA PİYASADA

TOFAŞ, 40. yıl kutlamaları çerçevesinde, Yeni Fiat Doblo’nun ön görüntüsüne sahip olan pick-up’ın da tanıtımını yaptı. Bu aracın seri üretimine bu yılın üçüncü çeyreğinde geçilecek. Türkiye’de yılda 20 bin pick-up türü hafif kamyonet satıldığını belirten Ali Pandır, bu pazardan en az yüzde 10 pay almak istediklerini söyledi. Geniş bir ön kabine sahip aracın taşıma kapasitesi bir ton. Üstü açık olan arka bölümün yük yüzeyi 4 metre kare. Araç, iç Pazar yanında, ilk etapta İtalya’ya da ihraç edilecek.

OSD, “YERLİ OTOMOBİL RAPORU” HAZIRLIYOR

Yerli otomobille ilgili soruları da cevaplandıran TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, bu konuda Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin bir rapor hazırlamakta olduğunu ve bunun seçimden önce Hükümet’e sunacağını açıkladı. Pandır, “Artık ‘olmaz’ konusunu aştık. Yerli oto nasıl olur onu tartışıyoruz. Kaça mal olur, ne kadar zamana ihtiyaç var, bunun tespiti önemli öncelikle. Ayrı bir firma çatısı altında, kendi konseptiyle, Türk ismiyle, Türk ar-ge ve teknolojisiyle ve yüksek oranda yerli malzeme kullanımıyla bir üretim. Sayın Başbakan’ın isteğinden de benim anladığım bu.” diye konuştu.

VEHBİ KOÇ’UN 40 YIL ÖNCE, “TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş. İDARE MECLİSİ REİSİ”  OLARAK TOFAŞ’IN AÇILIŞINDA YAPTIĞI KONUŞMA O GÜNKÜ EKONOMİK ŞARTLARA VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNE IŞIK TUTACAK  NİTELİKTE. İŞTE O KONUŞMA:

Sayın Cumhurbaşkanımız,
Sayın Başbakanımız,
Kıymetli Davetlilerimiz,
 
Memleketimizde  otomobil  sanayiinin kurulması ve  geliştirilmesi
için  yıllardan  beri  çeşitli  teşebbüsler  yapılmıştır.   Bugün
hizmete   girecek  Tofaş  Otomobil  Fabrikası,   bu   teşebbüsler
arasında,  Türk Otomotiv Endüstrisinin ileriye atılmış bir  adımı
olacaktır.
Böyle    bir   güne   varlıklarıyla   şeref   kazandıran    Sayın
Cumhurbaşkanımıza,  Sayın  Başbakanımıza değerli Devlet Erkanına,
Sayın  Kumandanlarımıza ve kıymetli  davetlilerimize,  şahsım  ve
Tofaş İdare Meclisi adına teşekkür ve şürkanlarımızı arzederim.
 
 İkinci Dünya Savaşından sonra, çeşitli rejimlerle idare edilen ve
gelişen   memleketlerin   hepsinde,    otomobil   sanayii   hızla
ilerlemiştir.  On  yıl evvel 90 milyon adet olan  dünya  otomobil
parkı,  bugün  l80 milyon adede ulaşmış  bulunmaktadır.  Böylece,
otomobil  imal eden şirketler büyümüşler,  kuruldukları ülkelerin
ekonomik gelişmesine büyük çapta katkıda bulunmuşlardır.

Dünyanın  bu  dev  kuruluşlarından  biri  de,   ortağımız  olarak
memleketimize  yatırım  yapan  Fiat  şirketidir.  Tofaş’ın  diğer
ortakları  Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu,  İş Bankası ve  Koç
Holding Anonim Şirketidir. Tofaş Şirketi, bu ortaklar bünyesiyle,
kalkınma planlarımızda öngörülen karma ekonomi ilkesine uyan  bir
örnek olmaktadır.

l3  Nisan  l969  günü temeli atılan fabrikanın  inşaatı  22  ayda
tamamlanmış  ve  Türk Otomobil Fabrikasının bütün tesisleri  için
400 milyon lira sarfedilmiştir. Bu paranın l32 milyon lirası Türk
Ortaklar tarafından karşılanmış,  Fiat 93 milyon liralık  yatırım
yapmış,  ayrıca  l27  milyon liralık dış ve 48 milyon liralık  iç
finansman sağlanmıştır.

Fabrikanın   bugünkü   imalat  kapasitesi  yılda  20   bin   adet
otomobildir.  Ancak,  bu kapasitenin az bir ilave yatırımla yılda
40 bin adete çıkarılması  öngörülmüştür.  Hedefimiz,  kalitemizle
servisimizle bizden otomobil alanları memnun etmektir.

Tofaş’ın ilk üç yıllık faaliyet devresinde, beher otomobilde %67
nisbetinde döviz tasarrufu sağlanacaktır.  Bu durum, bir otomobil
için    Tofaş’ın   yalnız   435   dolarlık   ithalat   yapacağını
göstermektedir.

İkinci üç yıllık devrede ise,  beher otomobilde sağlanacak  döviz
tasarrufu % 85 nisbetine çıkacaktır.

Çeşitli yollardan memleketimize giren otomobil sayısının l5.000’i
aştığı seneler olmuştur. Bu arabaların herbirinin ortalama değeri
2.000 – 2.500 dolardır.  Bugün bu dövizle,  en az beş yerli araba
yapmamız  mümkün  olmaktadır  ve l975’den  itibaren  direkt  veya
endirekt yollardan Türkiyemize mal olan bu döviz tutarının yarısı
kadarıyla,  kurulmuş  ve  kurulmakta olan  diğer  tesislerde,  50
binden fazla yerli otomobil imal edilebileceğini söyliyebiliriz.

Sağlanacak  döviz tasarrufunun yanında yeni iş sahaları açılacak,
ana  fabrikalar  bünyesinde ve yan  sanayi  kuruluşlarında  ilave
işgücü ihtiyacı doğacak, iş hacminin büyümesiyle de sınai, ticari
ve  hizmet sektörlerinde karlılık ve devlete daha çok vergi ödeme
imkanları yaratılacaktır.  Nitekim,  ilk kuruluş yılında Tofaş’ın
yan  sanayie verdiği siparişlerin toplamı l25 milyon liralık  bir
seviyeye  ulaşmış bulunmaktadır.  Gelecek yıl bu sipariş  miktarı
350 milyon liraya yükselecektir.

Diğer taraftan, otomobilin insan ve aile hayatına getirdiği refah
anlamını,  bu  endüstrinin memleket ekonomisine kazandırdığı  güç
kadar önemli saymaktayız.

Küçük bir otomobil halk için lüks değil,  bir ihtiyaçtır.  Ancak,
bu ihtiyacın karşılanabilmesi için otomobil maliyetinin ve  satış
fiyatının   makul  seviyede  tutulması  gereklidir.   Son   çıkan
Finansman  Kanununun getirdiği vergiler,  imal edilecek  otomobil
fiyatlarını  %  25-30 nisbetinde yükseltmiştir.  Bu yüzden  Murat
otomobilinin  perakende  satış fiyatı  57.000  lira,  Taşıt  Alım
Vergisi ile birlikte müşteriye maliyeti 62.000 lira olacaktır.

Memleketmizde  kurulmuş ve kurulmakta olan endüstrinin bir  kısmı
döviz   tasarrufu   sağlamakta,   bir   kısmı   da   ihracatımızı
arttırmaktadır.  Ekonomimize  katkısı olan sanayiin tam  kapasite
ile çalışması, maliyetleri düşürmesi bakımından önemlidir.                       

Gelişmekte olan bir memleketiz. Fakat, hala komşularımızın çoğuna
kıyasla  gerideyiz.  Ortak Pazar’a girmiş bulunuyoruz.  Diğer üye
devletlerle  aramızdaki  mesafeyi kapatmak ve  rakip  endüstrinin
karşısında   tutunabilmek   için   sanayiimizi   ve   ekonomimizi
sağlamlaştırmak zorundayız.  Gaye;  yeni iş imkanları açan, döviz
ve  döviz  tasarrufu  sağlayan,   verimli  çalışacak  bir  sanayi
kurmaktır.

Kaybedilecek bir saatimiz dahi yoktur.
Gerek kamu sektörünün,  gerekse özel sektörün milyarlarca  liraya
yükselen  yatırımlarından  azami fayda  sağlanabilmesi  için,  üç
hususun  gözönünde  tutularak  dengeli  bir  şekilde  yürütülmesi
şarttır.
– İşçiye emeğinin karşılığı verilmelidir.
– Şirketler   yeni  yatırımlar  yapabilmek  için  tam  randımanla
  çalışıp kar sağlamalıdır.
– Devlet,  kamu hizmetlerini gereğince yapabilmek için yeterli ve
  dengeli vergi tahsil edebilmelidir.
İlerlemek  için  azami  verimliliğe ve  tasarrufa  ihtiyacı  olan
memleketimizde,  artık her konuda ahenkli çalışılması,  en hayati
meselelerimizin başında gelmektedir.
Bugün  açılışına  teşrif  ettiğiniz  Türk  Otomobil  Fabrikasının
Müteşebbis  ve  İdarecileri,  böyle bir  anlayış  içinde  çalışma
azmindedirler.   Bu   fabrikanın  burada  meydana   getirilmesine
yardımcı  olanlar,   güzel  Bursa’ya  ve  Bursa’lılara  da  büyük
hizmetler  yapmışlardır.  Çok  kısa  bir  zaman  sonra  Bursa  ve
çevresi,   ana  ve  yan  sanayi  kuruluşlarıyla,   Türk  Otomobil
Endüstrisinin   merkezi   haline  gelecek  ve  bu   bölge   hızla
kalkınacaktır.
Bu  eserin  kurulmasına imkan hazırlayan  Hükümetimize,  projenin
gerçekleşmesine  yardımcı  olan  Devlet  Dairelerine,  ileri  bir
teknolojiyi memleketimize getiren Fiat idarecilerine,  her  türlü
çalışmalarıyla  tesislerin  tamamlanmasına emek veren  uzmanlara,
mühendislere,  teknisyenlere  ve işçilere,  böyle  bir  teşebbüse
inanarak  şirket sermayesine iştirak eden ortaklarımıza ve  kredi
veren    yerli    ve    yabancı    kuruluşlara,    huzurlarınızda
teşekkürlerimizi  ve  şükranlarımızı sunmayı,  zevkli bir  vazife
sayıyorum.

 

Tofaş Türk Otomobil Fabrikasının memleketimize hayırlı olması  ve
bu modern tesislerde çalışacakların başarıya ulaşmaları en samimi
dileğimdir.

Değerli misafirlerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
 
 
 
 
 
 

VEHBİ KOÇ
TOFAŞ İdare Meclisi Reisi