TPAO, Shell ile Antalya açıklarında petrol arayacak

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs adasının güneyinde başlattığı petrol arama ve sondaj çalışmalarının ardından bölgeye araştırma gemisi gönderen Türkiye, Akdeniz’de yeni bir adım atarak, Antalya açıklarında petrol aramak için, Shell ile anlaşma imzaladı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile İngiliz enerji şirketi Shell arasında “Antalya Açık Deniz/Güneydoğu Anadolu Bölgesi” alanlarını kapsayan, arama, üretim paylaşım anlaşmaları bugün imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın şahitliğinde imzalanan iki anlaşmaya, TPAO adına Genel Müdür Mehmet Uysal, Shell adına da Royal Dutch Shell Uuluslararası Arama ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded imza attı. 

Anlaşma ile iki şirket Antalya açıklarında önce sismik arama, ardından da sondaj çalışmaları yapacak. TPAOve Shell Güneydoğu’da ise “kaya gazı” üretiminde faaliyet gösterecek.

İzma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu işbirliğinin uluslararası siyasi spekülasyonlardan uzak, teknik bir çalışmanın ürünü olduğunun ısrarla altını çizmek istediğini söyleyerek, anlaşmaların hem Türkiye’ye hem de Shell’e faydalar sağlayacağını belirtti. Bakan, “İnşallah elde edilen veriler petrol ve doğalgazla alakalı önemli sonuç çıkaracaktır diye ümit ediyorum” dedi. 

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gerek TPAO, gerekse Shell,  birlikte bu sahaların potansiyelini en tam şekilde değerlendirecek ve ticari miktarları ne olursa olsun, bulacağımız petrol ve doğal gazı güvenli bir şekilde üretmek için gereken bütün olanak ve araçlara sahiptir. Bu sahalarda bulabileceğimiz rezervleri tespit etmek için agresif bir arama programını birlikte yürütecek olmaktan mutluyuz.”  

Shell Uluslararası Arama ve Üretim İcra Kurulu Başkanı Malcolm Brinded da, “Akdeniz ve Güneydoğu Türkiye’de arama çalışmalarını amaçlayan bu yeni işbirliği, TPAO açısından da, Shell açısından da çok büyük bir fırsat sunuyor. Arama ve üretimde devam etmekte olan çalışmalar Türkiye için son derece önemli.  Türkiye’nin enerji üretimini artırma çabalarına katkıda bulunacağımız için mutluyuz. Shell için, 1923 yılından bu yana faaliyet gösterdiğimiz Türkiye, büyük önem taşıyor.  Halen sürdürmekte olduğumuz faaliyetlerin yanı sıra arama ve üretim alanında da çalışma yürütecek olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz”  dedi.

1954’te kurulan ve Türkiye’nin tek milli petrol şirketi olan TPAO, Azerbaycan, Kazakistan, Libya ve Irak’ta gerek yatırım, gerekse yatırım dışı hisse sahibi olarak çeşitli projelerde yer alıyor. 

TPAO 2004 yılında, yurtiçinde ve uluslararası ölçekte arama ve üretim çalışmaları yürüterek, Türkiye’nin sürekli artan petrol ve doğal gaz talebini karşılamayı kendisine vizyon ve misyon olarak benimsedi. Bu amaçla son yıllarda yürürlüğe koyduğu, faaliyetlerini Türkiye’nin şimdiye kadar arama yapılmamış havzalarını, özellikle de açık denizleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi hedefleyen yeni bir arama stratejisi doğrultusunda, yurtiçi yatırımlarında büyük bir artış gerçekleştirdi. 

ekoyorum.com
2011-11-23
.