Türk liderden Türklere hakaret

Bir Türk şirketinin yaptığı inşaat için memurları azarlayan Türkmen liderin görüntüleri internete düştü.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un Türklere hakaret ettiği görüntüleri ortaya çıktı. Bir inşaat projesiyle ilgili devlet memurlarını azarladığı görüntülerde, projenin yürütücülüğünü yapan Türk şirketi eleştiren Berdimuhammedov, Türkler için de “Gözünüzün içine bakarak yalan söyler, arkanızdan tekmeyi basarlar” sözlerini kullanıyor.

Radio Free Europe/Radio Liberty’nin Türkmence servisinin Viyana merkezli Türkmen İnsan Hakları Girişimi’nden elde ettiği ve gizlice sızdırılan görüntülere göre Berdimuhammedov, elindeki bastonla rahatsız olduğu fotoğraflara işaret edip çalışanlara “fırça” atıyor. Çalışanları azarlayan Berdumuhammedov, “Sizin dükkânlarınız umurumda değil. Benim için binayla uyum içinde olması gerekiyor. Nerede uyum? Ben görmüyorum. Buradakini şuraya, oradakini buraya taşıyın. Ben Sağlık Bakanı’yken inşa edilen Sağlık Bakanlığı binasına bakın, tamam mı? Hiç kafanız çalışmıyor, milleti kendinize güldürüyorsunuz” diyor.  

Projenin yürütücülüğünü yapan Türk şirketini de ağır bir dille eleştiren Berdimuhammedov, “Ben o hergele Abilov’a o Türk şirketinin bu işi bitiremeyeceğini söyledim” dedikten sonra “Türklere gelince, gözünüzün içine bakarak yalan söyler, arkanızdan tekmeyi basarlar” diyerek hakaret ediyor.

Çalışanları çocuk gibi azarlayan Türkmenbaşı, “Burada aranızdan birileri sigara içmiş. Kim olduğunu bulacağım, duydunuz mu beni?” diye de tehditler savuruyor. Berdimuhammedov, iktidara geldikten sonra selefi Saparmurad Niyazov’un kaprisli ve kişisel yönetim anlayışını eleştirmiş, lider kültünü ortadan kaldırmak amacıyla bazı reform adımları atmıştı.

Alıntı:
Habertürk
2012-01-05

 

.