Türk-Rus anlaşması Güney Akım’ı canlandırdı

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayı, “Türkiye’deki anlaşma Rusya’nın boru hattı projesini canlandırdı” başlığıyla verdi ve “Güney Akım boru hattı projesinin önündeki en büyük engel kalkmış oldu” yorumunu yaptı. Isabel Gorst ve David O’Byrne imzalı, 29 Aralık 2011 tarihli haber şöyle:

Rusya’nın güney Avrupa’ya gidecek bir boru hattı inşa etme planı, dün Türkiye’nin, boru hattının Karadeniz ayağının kendi karasularından geçmesini kabul etmesiyle ivme kazandı. Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e verdiği inşaat izin belgesiyle, Rusya’nın, Avrupa gaz piyasasını güçlendirmek isteğinin önemli bir adımı olan, Güney Akım boru hattı projesinin önündeki en büyük engel kalkmış oldu.

Güney Akım boru hattı, 2015 yılı itibarıyla yılda 63 milyar metreküp Rus doğal gazını güney ve orta Avrupa’ya taşıyacak ve Rusya’nın gaz ihracatında Ukrayna’ya bağımlılığını azaltacak.

20 milyar dolarlık Güney Akım projesi, Avrupa Birliği’nin desteklediği, Kafkas ve Orta Asya doğal gazını Avrupa’ya taşıyan ve enerji konusunda Rusya’ya bağımlılığı azaltacağı düşünülen Nabucco boru hattına rakip görülüyor. Ancak doğu ile batı arasında enerji geçiş hattı olma arzusundaki Türkiye, bu iki boru hattının birbirini tamamlayacağını söylüyor.

Türkiye bu hafta Azerbaycan ile Şah Denizi’nden Türkiye’nin Bulgaristan sınırına yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak bir diğer boru hattı anlaşması imzaladı ve bu anlaşma da gelecekte Nabucco için sorun olabilir.

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’nın gaz geçiş şebekesinin kontrolünü ele alması durumunda Güney Akımı projesini bırakacağını ileri sürerken, Gazprom’un Başkanı Alexei Miller dün, Türkiye’nin onayının bu projenin planlandığı gibi 2015 yılında tamamlanacağının en büyük kanıtı olduğunu söyledi.

Güney Akım projesinin inşaatına başlamak üzere alınan iznin ardından Gazprom, Türkiye ile uzun dönemli doğal gaz kontratlarının süresini uzattıklarını ve 2012 yılında Türkiye’ye gaz sevkiyatını artıracaklarını açıkladı. Ekim ayında Rusya ile doğal gaz fiyatında indirim konusunda anlaşamayan ve Rusya’dan gaz alımını durduracağını açıklayan Türkiye’nin Güney Akım projesinin inşaatına verdiği bu izin karşılığında, Gazprom’dan bir indirim alıp almadığı bilinmiyor.

PUTİN’DEN TEŞEKKÜR

Bu arada, Rus haber ajansı Rosbalt, 28 Aralık 2011 tarihli haberinde, söz konusu izin için Rusya Başbakanı Putin’in Türkiye’ye teşekkür ettiğini duyurdu. Ajansın haberi de şöyle:

“Türkiye, Güney Akım’ın inşasına onay verdi. Bu açıklamayı Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşmesi sırasında RF Başbakanı Vladimir Putin yaptı.

Putin, “Türkiye’ye münhasır ekonomik bölgesinde Güney Akım Gaz Boru Hattının inşası için nihai izni verme kararı için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Daha önce Türkiye, inşasına 2013 yılında başlanması planlanan Güney Akım’ın kara  sularından geçirilmesi için gerekli izni uzun süredir vermiyordu.

Bunun dışında, Putin, Güney Akım’a verdiği destek için Avrupa Komisyonuna da teşekkür etti.

Başbakan şunları söyledi: “Bu, kuşkusuz, ortak bir Avrupa projesidir. Avrupa Komisyonuna verdiği destek için minnettarız. Avrupa Komisyonunun Güney Akım dâhil farklı altyapı projelerini desteklediğini biliyoruz.”

Başbakan projeye hisse sahibi olarak Rus Gazprom, İtalyan Eni, Fransız EdF ve Alman BASF şirketlerinin katıldığını hatırlattı.

Bunun dışında, Putin, Rusya’nın 2021’e kadar ve 2025’e kadar olmak üzere iki uzun vadeli gaz satış anlaşmasının uzatılması konusunda Türkiye ile uzlaşıya vardığını duyurdu.

ekoyorum.com
2012-01-01
Kaynak: BYEGM 
.