Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülke sayısı 71'e çıktı

Yabancı ülkelerin Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeler, Türkiye’ni son yıllarda başlattığı girişimler ve artan itibarıyla birlikte bir bir kalkıyor. Diplomatik vize uygulamasının kalktığı ülkelere her ay yenisi eklenirken, son olarak Ukrayna ile yapılan anlaşma ile (22 Aralık 2011) Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı 71’e yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı‘nın hazırladığı verilere göre, umuma mahsus pasaport sahipleri 59 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor, 12 ülkede ise sınır kapılarında ücret karşılığı vize alabiliyor. Bunun yanı sıra, 16.12.2011 tarihinde yapılan iki anlaşma ile, diplomatik pasaport sahipleri Nijerya ve Etiyopya’ya vizesiz seyahat edebiliyor.

Tüm pasaport hamillerini vizeden muaf tutan ülkeler: Kosova, Suriye, Libya, Ürdün, Lübnan, Rusya, Sırbistan, Seyşeller, Venezuela, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosta Rika, Makau Özel Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Pakistan (İş adamları vizeden muaf)

Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler: Bahreyn, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Katar, Kenya, Umman, Sudan, Ukrayna, Zambiya

Kaynak: T.C Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü

Türk vatandaşlarına vize uygulayan ve uygulamayan ülkeler ile uygulama detaylarını güncellemelerle birlikte görmek için tıklayın

ekoyorum.com
2012-02-12
 
.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir