Türkiye PMI endeksi Aralık’ta 47,7 oldu

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satınalma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Aralık 2016 dönemi sonuçları açıklandı.

Buna göre PMI endeksi, aralık ayında eşik değer olan 50,0’ın altında gerçekleşerek 47,7 olarak ölçüldü.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye PMI™ İmalat Sanayi Raporu özetinde şu değerlendirmelere yer verildi.

“İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI™ anket verileri Türk imalat sektörü istihdamında artışa işaret etmesine rağmen Üretim, Yeni Siparişler ve İhracat Siparişleri endeksleri nötr değer 50,0’nin altında ölçüldü. Son anket ayrıca enflasyonist baskıların güçlendiğini gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir.

Manşet gösterge; yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilmektedir. 50,0 değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret etmektedir.

PMI endeksi Aralık’ta 47,7 olarak gerçekleşti. Endeksin yılın son 3 ayındaki ortalaması, önceki çeyreğin ortalamasına kıyasla yükseldi. PMI endeksinin Aralık ayındaki düzeyini, büyük ölçüde, eşik değer 50,0’nin altında kalan mevsimsel etkilerden arındırılmış Üretim ve Yeni Siparişler endeksleri belirledi ve bu etkileri İstihdam ve Tedarikçilerin Teslim Süreleri endekslerinden gelen pozitif katkılar kısmen dengeledi. Yeni ihracat siparişleri hacmi Aralık’ta geriledi. Ancak son 11 ayın en yüksek endeks (mevsimsel etkilerden arındırılmış) değerinin kaydedildiği Kasım ayına kıyasla yaşanan düşüş ılımlı düzeyde kaydedildi. İmalat sektörü istihdamı Aralık’ta da artmaya devam etti. Kasım ayına göre hız kesmiş olsa da, istihdamdaki yükseliş eğilimi beşinci aya taşındı.

Son anket, Türk imalat sektörünün satın alma faaliyetlerinin Aralık’ta bir önceki aya göre yavaşladığını gösterdi. Bu yavaşlama, Ekim ayında görülen yaklaşık son 2 yılın en güçlü artışının ardından geldi. Türk lirasındaki değer kaybı Aralık ayında imalat sektörünün girdi fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etti ve girdi fiyatları enflasyonu artış eğilimini sürdürdü. Bunun yansıması olarak imalatçıların nihai ürün fiyatları önceki aya kıyasla daha da yükseldi. ”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, şunları söyledi: “Özellikle üretim ve yeni siparişler alt endekslerindeki gelişmelerin yansıması olarak Türkiye İmalat PMI endeksi Aralık ayında eşik değer 50,0’nin altında kaldı. Diğer taraftan, istihdamın artmayı sürdürmesi olumlu bir gelişme olarak kayda geçti. Türk lirasındaki değer kaybı yine maliyet baskılarının yoğunlaşmasına neden olurken üçüncü çeyrekteki görece ılımlı eğilimi takiben girdi fiyatları enflasyonu hızlanmayı sürdürdü.”

EKOYORUM.COM 2017-01-02