Türkiye'de Fransız şirket sayısı artıyor

Delphine Nerbollier / La Tribune
2011-02-25 – Paris

Ankara, Sarkozy’nin bugün Türkiye’ye “yıldırım hızıyla” gerçekleştireceği ziyarete öfkeli, ancak yine de özel Fransız şirketlerle işler devam ediyor.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, AFP’ye yaptığı “Bu ziyaret Türkiye-Fransa dostluk boyutunda değil.” açıklamasıyla Türklerin bugün “yıldırım hızıyla” Ankara’yı ziyaret edecek olan Sarkozy’nin ziyaretine ilişkin hayal kırıklığını ortaya koydu. Erdoğan, “Türkiye ve Türk-Fransız ilişkileri bundan fazlasını hak ediyor.” dedi. Ermeni soykırımının tanınmasına ve Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmasına dayanan ve uzun yıllardır Ankara ile devam eden gerilimin ardından yapılacak olan bu ziyaret, G-20’den, Türkiye’nin AB’ye üyeliği ve Arap dünyasındaki karışıklığa kadar çok yoğun konuları kapsıyor. Öte yandan Fransa cephesinden, “Artık anlaşmazlık konusunda hemfikiriz.” denildi. Bununla birlikte İran’a, hatta Libya’ya uygulanacak olan yaptırımlar hususunda iki ülke ters düşüyor. Ankara’ya göre bu “halkı cezalandırma” riski taşıyabilir hâlbuki Fransa, AB bünyesinde, Kaddafi rejimine yönelik müeyyide uygulanmasının en büyük taraftarı.

Ekonomi muhtemelen en çok değerlendirilmek istenen konu olacak. Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2009 yılında 10 milyar avro olduğunu, bunun 2010 yılında (ilk sekiz ayda) yüzde 9’luk bir artış gösterdiğini ve 2012 yılına kadar 15 milyar avroyu bulabileceğini kaydetti.

400 Fransız Şirket

Türkiye’nin altıncı büyük ticari ortağı ve ikinci büyük müşterisi olan Fransa, 2010 yılının ilk 11 ayında doğrudan yabancı yatırımcılar kategorisinde üçüncü sırayı aldı. Renault, Alstom, Sanofi-Pasteur, Axa, Carrefour… Türkiye’de mevcut olan 400 şirketten en büyük olanları. Ancak bu tüm hızıyla büyüyen -Fransa Uluslararası Şirketler Kalkınma Ajansı (UBIFRANCE) Müdürü Axel Baroux’un da dediği gibi Paris’e sadece 3 saat olan- Türkiye, KOBİ’lerin de dikkatini çekiyor. Baroux, “2006 yılında bir milliyetçilik akımı gözlemlemiş olsak da, AB konusunda anlaşmazlıkların olması ticaret yapmamıza engel değil.” dedi. O dönemde Fransa Gaz Dağıtımı Şebekesi (GDF), Nabucco gaz boru hattı dosyasında sınava tabi tutulmuştu. O günden bu yana gerilim azaldı ve GDF ile Fransa Elektrik Dağıtım Şebekesi (EDF), pratikte Sinop’ta inşa edilmesi beklenen nükleer enerji santralinin inşası için Ankara ile görüşüyorlar. Ancak Türk yetkililer henüz yeni bir sayfa açmış gibi görünmüyor. Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, “Eğer -nükleer hususunda- Fransa ile masaya oturacak olursak geçmişte hiçbir şey olmamış gibi davranamayız.” demişti.