'Türkiye’nin geleceği sanayide'

Hisarcıklıoğlu Rifat-BTSO-2015

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesini hayata geçiren Bursa’nın yeni bir vizyon ortaya koyarak Yüksek Teknoloji OSB’yi planladığını belirterek, “Bursa’ya da bu yakışır. Türkiye’nin geleceği sanayide” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) ev sahipliğinde sırasıyla Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir’de ticaret ve sanayi odalarıyla borsaları ziyaret etti. TOBB Yönetim Kurulu üyeleri günün sonunda ise Bursa iş dünyası temsilcilerinin de katılımıyla BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Bursa’ya başkanlığı döneminde 18’inci ziyaretini gerçekleştirdiğini belirtti. Bursa’nın Türkiye’nin marka şehri olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, kentin sanayide, ticarette, turizmde ve tarımdaki başarısından söz etti. “Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa’ya Türkiye’nin ilk OSB’sini yapmak yakışırdı” diyen Hisarcıklıoğlu, “Bursa’nın yeni vizyonu Yüksek Teknoloji OSB. Bursa’ya da bu yakışırdı” diye konuştu.

‘Bursa büyürse Türkiye büyür’

Rifat Hisarcıklıoğlu, gerçekleştirdiği sunumla Bursa ekonomisine ilişkin verileri değerlendirdi. “Bursa büyürse Türkiye büyür” söyleminin boşuna söylenmediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ortaya çıkan rakamların da bu söylemleri desteklediğini anlattı. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinde sanayinin payının yüzde 28 olduğunu, buna karşın Bursa’da bu oranın yüzde 41’e ulaştığına dikkat çekti. Bursa’nın Gayri Safi Milli Hasılaya katkısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de her il aynı verimlilikle bu katkıyı sağlasa 1 trilyon 200 milyar dolarlık GSMH’ye ulaşırız. Bu da bizi dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına taşır” dedi.

‘Sanayisi olmayan Yunanistan’ın durumu ortada’

Bursa’da üretilen malların yüzde 61’inin Avrupa’ya ve ABD’ye ihraç edildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Kalite olmadan oralara mal satmanız mümkün değil. Bursa’da kalite ve katma değerli üretim var” diye konuştu. Türkiye’de tarımın ve hizmetler sektörünün de gelişmesi gerektiğini ancak Türkiye’nin geleceğinin sanayide olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Sanayi Türkiye’de zenginliğin kaynağıdır. Sanayisi olmayan Yunanistan’ın durumu ortada” ifadelerini kullandı.

‘Rakiplerimizle aynı şartlarda mücadele edelim’

Türkiye’de firmaların ithal mallarının önemli bir bölümünü peşin aldığını, buna karşın ihracatını taksitle yaptığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Her yıl bir önceki yıla göre açık veriyoruz. Eximbank alacak sigortası yaptırıyor. Bu sigortayı yaptırmadan ihracata girmeyin. Eximbank’ta önemli bir kaynak var. Bitirelim bu kaynağı yenisini isteyelim” dedi. İstihdamın üzerindeki vergi yüklerinin yüzde 59 ile OECD ülkelerinin oldukça üzerinde olduğunu dile getiren Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye’de sistem bize adam çalıştırma diyor. Bununla da bitmiyor. Kıdem tazminatında dünyada birinci sıradayız. Biz devletimizden para pul istemiyoruz. Rakiplerimizle aynı sahada ve aynı şartlarda mücadele edelim yeter.”

‘Zenginliğin kaynağı yüksek teknolojiye dayalı sanayidir’

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ülke ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’nın Türkiye’nin tarihi hedeflerine liderlik ettiğini söyledi. Türkiye’nin ilk OSB’sini kuran Bursa’nın aynı vizyonla kentin önümüzdeki 100 yılına yön verecek Yüksek Teknoloji OSB’yi hayata geçirmeyi planladığını anlatan Burkay, “Zenginliğin kaynağı yüksek teknolojiye dayalı sanayidir. Bu olmadan istihdamı ve zenginleşmeyi arzu ettiğimiz seviyeye yükseltmemiz mümkün değildir” dedi. Türkiye’nin kilogram başı ortalama ihracat fiyatının 1,68 dolar olduğunu, buna karşın Bursa’da bu rakamın 4 dolara ulaştığını ifade eden Başkan Burkay, şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2023 yılı hedefini Bursa olarak yakaladık. Ancak biz bununla yetinmeyeceğiz. Kentimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz, bu rakamı 8 dolarlar seviyesine taşıyacağız”

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da, BTSO’nun geçmişte olduğu gibi bugün de tüm ilçeleriyle birlikte Türkiye’ye ve Bursa’ya daha fazla katkıda bulunmak için çalıştığını ifade etti. Bursa’nın ihracatın en yüksek olduğu illerin başında geldiğini anlatan Remzi Topuk, “Tüm gücümüzle Bursa’mızı daha yüksek hedeflere taşımaya çalışıyoruz. Bu konuda ‘birlikten kuvvet doğar’ anlayışını en iyi sergileyen şehirlerin başında geliyoruz” diye konuştu.

EKOYORUM.COM 2015-02-14