Türkiye'nin milyarder kadınları

Semahat Arsel-Koç

Forbes dergisinin dolar milyarderleri listesine göre, dünyanın en zengin kadını ABD’den Christy Walton. Türkiye’de ise en zengin kadın Koç Ailesi’nden Semahat Sevim Arsel.

Forbes dergisi, dünya dolar milyarderleri listesini yayınladı. Yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 79,2 milyar dolarlık servetiyle yine dünyanın en zengini oldu. Milyarderler listesine Türkiye’den 32 isim girerken, Murat Ülker 4,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengini oldu. Ülker’in dünya sıralamasındaki yeri 369′unculuk.

Listeye göre, dünyanın en zengin kadını, milyarderler sıralamasında sekizinci sırada yer alan Christy Walton (Wal-Mart). Türkiye’de ise en zengin kadın, Koç Ailesi’nden Semahat Sevim Arsel.

Sekiz milyarder kadın

Türkiye’deki 32 milyarderden sekizi kadın. İlk sırada, merhum Vehbi Koç’un büyük kızı olan Semahat Sevim Arsel bulunuyor. 2,6 milyar dolarlık servete sahip olan Arsel, dünyanın en zengin 80 kadını arasında yer alıyor. Dünya sıralaması ise 714.

Türkiye’nin ikinci en zengin kadını da, yine Koç Ailesi’nden bir isim: Suna Kıraç. Üçüncü sırada Filiz Şahenk var. Türkiye’nin en zengini konumundaki Murat Ülker’in ablası Ahsen Özokur ise en zengin dördüncü sırada.

TÜRKİYE’NİN MİLYARDER KADINLARI (2015)
Sıra                 İsim                                     Serveti (Milyar $)
714                 Semahat Sevim Arsel             2,6
847                 Suna Kıraç                              2,2
847                 Filiz Şahenk                            2,2
1118               Ahsen Özokur                         1,7
1500               Deniz Şahenk                         1,3
1741               Suzan Sabancı Dinçer            1
1741               Serra Sabancı                         1
1741               Fatma Yazıcı                           1

EKOYORUM.COM 2015-03-03