Unutulan hesaplar için son fırsat

tbb-zamanasimi

Zaman aşımına uğramış banka hesapları yayımlandı. Hesap sahipleri, 15 Haziran’a kadar hesaplarında bulunan mevduatı alabilecek. Aksi takdirde TMSF’ye geçecek.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini yayımladı. 2014 yılı sonunda zaman aşımına uğrayan hesapları 15 Haziran 2015 tarihine kadar kapatmayan vatandaşların mevduatları TMSF’ye devredilecek.

Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalarda 2014 yılsonu itibariyle zaman aşımına uğramış hesapları bulunanlar, TBB’nin web sitesinden adresinden sorgulayabilecekler.

Bilindiği üzere, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi tutuluyor.

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin uygulamasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar ilan edilecek.

Listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 15 Haziran 2015 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine geçerli kimlik bilgileri ile başvurmamaları halinde, zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek.

TBB SORGULAMA EKRANI

EKOYORUM.COM 2015-02-07