WGC: Türkiye'nin yastık altında 3 bin 500 ton altını var

altın-2013-wgc

Dünya Altın Konseyi’ne göre, Türkiye’de yastık altında 3 bin 500 ton altın birikimi var.

Dünya Altın Konseyi (WGC)  tarafından yayımlanan “Türkiye: Altın Faaliyetinde” başlıklı raporda, altının günlük hayatımızdaki yeri ve Türkiye altın sektörünün dünya ekonomisine katkısı incelendi.

Raporda, Türkiye’de altın talebinin, eski bir gelenek olduğu belirtilerek, güçlü üretim kapasitesi ve geniş çeyrek altın piyasasıyla Türkiye’de hane halkının yaklaşık 3 bin 500 ton (yaklaşık 145,3 milyar dolar) yastık altında (under-the-pillow) altını olduğu tahminine yer verildi.

Rapora göre Türkiye, dünyada dördüncü büyük altın tüketicisi. Tüketimi ise, küresel talebin yüzde 6’sını oluşturuyor.

Raporda, 2012 yılında altın üretim, tüketim ve geri dönüşümünün Türkiye ekonomisine en az 3,8 milyar dolar katkı yaptığına değinildi.

Türkiye’nin hane halkı birikimi içinde geniş bir yastık altı altın stoğu bulunduğu belirtilen raporda, şöyle denildi:

“Tahminlere göre, bu miktar 3 bin 500 ton. Altın, Türkiye ekonomisine önemli bir katkı yapıyor. Altın imalatı, tüketimi ve geri dönüşümünün Türkiye ekonomisine yalnızca 2012 yılında katkısı 3,8 milyar dolar oldu. Altın, Türkiye’nin finansal sistemi için küçük ama önemli bir çark dişi. 2013 sonuna kadar, ticari bankalar Türkiye ekonomisini desteklemek üzere yaklaşık 10,4 milyar dolara denk gelen 250 ton altın tuttu. Bu tutar, Türkiye’de yastık altındaki 40 tonluk (yaklaşık 1,7 milyar dolarlık) altın stoğunu da içeriyor. İyi gelişmiş üretim sonrası tedarik zinciriyle Türkiye, bölgesel rafineri ve geri dönüşüm merkezi olmayı hedefliyor. Ülkede altın madenciliği küçük ama çok çabuk büyüyor. Altın üretimi 2001 yılından bu yana neredeyse her yıl büyüyor ve 2013 yılında 33,5 tona yükseldi.”

RAPORUN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKOYORUM.COM 2015-01-24