WSJ: Türk sanayi üretimi tahminleri altüst etti

Ekonomik çıktının önde gelen göstergesi sanayi üretimi, Türkiye’de eylül ayında tahminleri altüst ederken şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak ülkenin hızla büyüyen ekonomisindeki devam eden ivmeye vurgu yaptı.

Öte yandan veriler, Türkiye’nin ekonomisinin aşırı ısındığına ve Merkez Bankası’nın tedbirlerinin talebi yavaşlatamadığına ilişkin endişeleri de körükledi.

Türkiye İstatistik Kurumu, toplam sanayi üretiminin eylül ayında, aylık bazda yüzde 6,9 arttığını belirtti. Sanayi üretimi, yıllık bazda yüzde 12 artış gösterirken ekonomistlerin yıllık yüzde 6 artış tahminlerini ikiye katladı. Eylül ayındaki sanayi üretimi, ağustos ayında kaydedilen yıllık bazda yüzde 3,8 yıllık artışın da çok üzerinde gerçekleşti.

Bu yıl ağustos ayında, geçen yıl eylül ayındaki Ramazan Bayramı tatili de rakamları destekledi. Yine de geniş kapsamlı bakıldığında üretim artışı hâlihazırda güçlü ve güçlü bir iç talebin de olduğunu ortaya koyuyor.

Veriler, hisse senetlerini yükseltirken lira, dolar ve avro karşısında değer kazandı.

Ekonomistler, talebi yavaşlatma çabalarının başarısız olduğunu, yeni rakamların faiz oranlarında artış için durumu güçlendirdiğini belirttiler.

Türkiye ekonomisi rekor seviyede düşük faiz oranlarının ve iç talep patlamasının etkisiyle 2011 yılının ilk çeyreğinde, G-20 ülkelerinin en hızlı büyüyen ekonomisi olarak rekor kıran Çin’i geride bıraktı.

Öte yandan ekonomistler, bu yıl gayrisafi millî hasılanın yüzde 9’undan fazlasına ulaşmasını öngördükleri cari işlem açığının hızla büyümesine ve sert bir iniş ihtimalini artırmasına neden olan gevşek Türk para politikasının devam etmesinden endişe ediyorlar.

The Wall Street Journal
2011-11-11
Özet tercüme: BYEGM
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir