"Yetenek açığı"nda dünya dördüncüsüyüz

İşsizlik oranı yüzde 9,3 olmasına rağmen, işverenlerin yüzde 58’i yetenek açığı çektiklerini, yani nitelikli eleman bulmakta zorlandıklarını ve bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini ifade ediyor.

manpower-logoManpowerGroup tarafından 2006 yılından bu yana küresel çapta hazırlanan “Yetenek Açığı 2013 Raporu” yayınladı. Araştırmaya katılan yaklaşık 40.000 işverenin yüzde 35’i yetenek açığıyla karşı karşıya olduklarını ve doğru becerilere sahip personel bulmakta zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar. Küresel yetenek krizi dünya çapında işverenler için zorlayıcı ve yaygın bir konu olmaya devam ederken, araştırmaya bu yıl üçüncü kez katılan Türkiye’deki işverenlerin yarısından fazlası, yüzde 58’i yetenek açığı çektiklerini ve bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini ifade ediyorlar.

ManpowerGroup’tan yapılan açıklamaya göre, yetenek açığı oranı ile dünya ortalamasının üzerinde yer alan Türkiye, Japonya (yüzde 85), Brezilya (yüzde 68) ve Hindistan’ın (yüzde 61) ardından yüzde 58 ile dünyada en fazla yetenek açığı olan dördüncü ülke konumunda. Ve bu, işsizliğin yüzde 9,3 (Nisan 2013) olduğu Türkiye için manidar bir oran.

ManpowerGroup 2013 Yetenek Açığı Araştırması’nı Türkiye açısından değerlendiren Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, “Türkiye’deki kronik işsizliğin çözümüne ışık tutabilecek bu raporun detaylı okunması ve analiz edilmesi herkes için faydalı olacaktır. Potansiyel işgücümüzü değerlendirememeye devam edersek, işsizlik oranları her yıl artacağı gibi, işverenlerimizde küresel rekabette zarar görmeye başlayacaktır” diyor.

Türkiye’de 2013 için doldurulması en zor pozisyonlar “Mühendis”, “Kalifiye İşçi ve Satış Temsilcisi” pozisyonları için ifade edilirken dünyadaki ilk üç, geçen yıla göre değişmiyor. Dünyada 2013 yılında en fazla yetenek açığı hissedilen pozisyonların “Zanaatkarlar”, “Mühendisler” ve “Satış Temsilcileri” olduğu belirtiliyor. Dünyadaki işverenler aynı zamanda “Muhasebe ve Finans Personeli” ve “Yönetici/İdareci” pozisyonları için de yetenek açığının giderek arttığını ifade ediyorlar.

Küresel krizden bu yana en yüksek açık: Yüzde 35

ManpowerGroup “Yetenek Açığı Anketi” sonuçları dünya genelindeki yüzde 35’lik oran ile küresel krizin başladığı zamandan bu yana en yüksek yetenek açığı seviyesine ulaşıyor. Reha Hatipoğlu: “Değişen demografik değerler, teknoloji evrimi ve siyasi, ekonomik ve sosyal şoklara daha meyilli hale gelen küresel dünya, yetenek sıkıntısını da ciddi bir gerçeklik olarak karşımıza getirdi. 2006 yılında ManpowerGroup bu araştırmayı ilk kez yaptığında mevcut iş alanlarını dolduracak kadar yetenekli işgücü olmadığı ve bunun üretimi olumsuz etkilediği görüşü hakimdi. Küresel krizin zirve yaptığı 2009 yılındaki araştırmada, milyonlarca insan işsizken, şirketlerin yüzde 30’unun hala belirli pozisyonları doldurmakta zorluk çektiğini belirtmeleri ise ortaya başka gerçekliği daha açık olarak koydu” diyerek yetenek açığı sorunun geçmişini özetliyor.

Dünya genelinden araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 43’ü yetenek açığının müşterilerine hizmet etme kabiliyetlerini olumsuz etkilediğine, yüzde 39’u ise rekabetçiliklerini ve iş verimliliklerini olumsuz etkilediğine inanıyor. EMEA Bölgesi’ndeki işverenlere göre de yetenek açığı kurumlarına en fazla “müşterilere hizmet etme kabiliyetlerini azaltma” (yüzde 48) ve “rekabetçiliği ve iş verimliliğini azaltma” (yüzde 42) açısından olumsuz etkisi oluyor. Türkiye’den araştırmaya katılan işverenler arasında yetenek açığının bu alanlara olumsuz etkisi ise sırasıyla yüzde 56 ve yüzde 39 olarak ifade ediliyor.

ekoyorum.com
2013-07-23