Yıldız Holding, G2M'yi satın aldı

g2m-yıldız holdingYıldız Holding, ev dışı tüketim sektörünün en eski şirketlerinden olan G2M’nin yüzde 64’lük hissesini satın aldı. Hisse devri, Rekabet Kurulu Kararı’nın ardından gerçekleşecek.

Ev dışı tüketim sektörünün lideri G2M, Yıldız Holding Ailesi’ne katıldı. Yıldız Holding, Actera Özel Sermaye Fonu’ndaki yüzde 64’lük hisse için şirketle anlaşma imzaladı.

Yıldız Holding’ten yapılan açıklamaya göre, şirketin elindeki yüzde 64’lük hisse Rekabet Kurulu Kararı’nın ardından Yıldız Holding’e geçecek. G2M’nin kurucu ortaklarından Melih Şahinöz şirket ortağı olarak görevine devam edecek.

G2M’nin 17 bin kayıtlı müşterisi var

Son yıllarda dünyada en hızlı büyüyen pazarların başında ev dışı tüketim sektörünün geldiğine işaret eden Yıldız Holding Perakende Grubu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti, “Türkiye’de de benzer bir performans gösteriyor. G2M Türkiye pazarının bu alandaki önemli oyuncularından biri. Her biri kendi alanında güçlü markalarla ve tedarikçilerle uzun yıllara dayanan sağlam ticari ilişkileri var” dedi.

Yıldız Holding’in geleneksel kanala Horizon ve Hüner Pazarlama, modern kanala ise Pasifik ve Teközel şirketleri ile ulaştığına değinen Serdengeçti, şöyle devam etti:

“Ev dışı tüketimde ise Eksper Gıda ve Marsa şirketlerimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 10 binden fazla ürünü ve 17 bin kayıtlı müşterisi bulunan G2M, bu özellikleriyle Yıldız Holding’in ev dışı tüketim satış ve dağıtım zincirinin üçüncü ve önemli bir halkası olacak. Yıldız Holding G2M’yi, yeni bir kanala açılımı sağlayan bir portföy şirketi olarak konumlayacak ve şirket Yıldız Holding çatısı altında bağımsız olarak varlığını sürdürmeye devam edecek. Yerli ve yabancı pek çok tedarikçi ve marka ile çalışan G2M’nin tedarik zinciri ve ürün portföyü mevcut şekliyle Yıldız Holding ile güçlenerek yoluna devam edecek. ”

Yıldız Holding CFO’su Dr. Cem Karakaş ise, “Türkiye’de hızla büyüyen ev dışı tüketim sektöründeki işlerimiz, G2M’nin bünyemize katılması ile daha da gelişecek. 2014 yılında 600 milyon TL konsolide ciro yapan G2M ile beraber Yıldız Holding EDT cirosu yaklaşık ikiye katlanacak” şeklinde konuştu.

1981’de kuruldu, 900 çalışanı bulunuyor

Sektörün en eski şirketlerinden olan G2M, 1981 yılından bu yana otel, restoran, yemek şirketleri gibi ev dışı tüketim noktalarının gıda, sarf ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılıyor. G2M’nin, Türkiye genelinde 70 ilde toplam 45 bin metrekare alanlı 11 dağıtım merkezi bulunuyor. 900 çalışanı ve 350 kamyonla hizmet veren G2M, taze meyve sebzeden donuk gıdaya, kuru gıdadan süt ve süt ürünlerine, pastacılık ürünlerinden baharat, konserve ve temizlik ürünlerine kadar geniş bir yelpazede dağıtım yapıyor.

Yıldız Holding’in 2013 cirosu: 15,7 milyar TL

Yıldız Holding’in temelleri, Asım ve Sabri Ülker’in 1944 yılında Eminönü Nohutçu Han’da kurduğu bisküvi atölyesi ile temelleri atılmıştı.

11’i yurtdışında toplam 58 fabrikada bisküviden çikolataya, süt ve süt ürünlerinden bebek mamasına ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede üretim yapan Yıldız Holding’in 41.000 çalışanı bulunuyor. Holding’in 2013 yılı cirosu 15,7 TL olarak açıklanmıştı.

EKOYORUM.COM 2015-03-12