Yüksek cari açık, düşük büyüme dönemine geçtik…

Hisarcıklıoğlu-EGD Kartepe-2015

EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 puanlık büyüme için verilen cari açığın son dönemde ikiye katlandığını söyledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin 11’ncisini gerçekleştirdi. Zirve’ye İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer bazı illerden çok sayıda EGD üyesi gazeteci katıldı. Açılış konuşmasını EGD Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı zirvede “Ekonomi gazeteciliğinde yeni arayışlar” ve “Ekonomi gazetecileri nereden nereye geldi, nereye gidiyor ve riskler?” konulu oturumların ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm” başlıklı bir sunum yaptı. Hisarcıklıoğlu, yüksek cari açık ve düşük büyüme oranlarına dikkat çekti.

Bugüne kadar yüksek cari açık karşılığında yüksek büyüme kaydedildiğini, ancak son dönemde bu durumun değiştiğini dile getiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ne kadar yüksek cari açık, o kadar büyüme varsayımı artık geçerli değil” dedi.

cari açık-büyümeHisarcıklıoğlu, cari açığın milli gelire oranının 2003-2007 yılları arasında yüzde 4,5 seviyesindeyken 2010-2014 arasında yüzde 7,1’e yükseldiğini, 1 puanlık büyüme karşılığında verilen cari açığın ise yüzde 0,65’ten yüzde 1,3’e yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin yeni bir ekonomi modeline ihtiyaç duyduğunu dile getiren Hisarcıkloğlu, bu yeni modelin teknolojik dönüşüm, kadınların işgücüne katılımı ve girişimciliğe odaklanması gerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu’ndan bazı tespitler:

– Bu yılın ilk çeyrek öncü verilerinde büyüme için zayıf sinyaller var. Net ihracat bu dönemde büyümeye katkı vermiyor. Büyümenin iç talebe dayalı olacağı anlaşılıyor.

– Yurtiçi KDV tahsilatında geçen Kasım, Aralık ve Ocak aylarında görülen 19’luk artış büyümenin iç talebe bağlı olacağını gösteriyor.

– İşsizlik hala Türkiye için önemli bir sorun ama Türk özel sektörü 2014’te 2013’e göre 1 milyon 100 bin ilave istihdam sağladı. Bu müthiş bir rakam.

– Ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe 2014’te yapı ruhsatı sayısında, konut satışında ve yabancılara konut satışında artış var. Sanayi sektörü de 2014’te yüzde 3,6 büyüdü.

– Reel sektörün güveni yüksekse ekonomi büyüyor.

– Her ne kadar piyasada ters bir algı olsa da karşılıksız çeklerin oranında 2014’te 2013’e göre azalma var. 2013’te 100 liralık çekin 3,7 liralık kısmı karşılıksız çıkarken, 2014’te bu rakam 3,3 olmuş.

– Kredi Kayıt Bürosuile birlikte çalışarak karekodlu çek sistemini geliştirdik. Çeki alan çek üzerindeki karekodu cep telefonundan okutup müşterinin çek puanı görebilecek.

– 2013’te reel sektörün satışları 473 milyar lira, faaliyet karı 31 milyar lira arttı, ancak kredi faiz giderleri 31 milyar lira yükseldi. Yani artırılan ilave kar, faizlere gitti. Döviz kuru zararından dolayı da, 2013’te 2012’ye göre 29 milyar lira eksik kar elde etmişiz. Bu, Türk şirketlerinin niye sermaye biriktiremediğinin göstergesi.

– Dış ticarette veresiye satıp, peşin alıyoruz.

– İhracatta ileri teknoloji payında OECD ortalaması, Türkiye’den 4 kat yüksek.

– En hızlı büyüyen şirketler arasında ileri teknoloji sanayi üretimi yapanlar hala az.

– Kadınlar işgücüne ne kadar çok katılırsa kişi başına gelir o kadar artar.

– Türkiye’nin teknolojik dönüşüm, kadınların işgücüne katılımı ve girişimciliğe odaklanan yeni bir ekonomi modeline ihtiyacı var.

– Kötü niyetlibazı işletmeler iflas erteleme kararı aldırıyor. Alacağını alamıyorsun; bekle ki ne zaman iflas ertelemeyi kaldırtabilirsen… Böyle mantıksız bir şey olmaz.

– Art niyetli kişilerin hazırladığı ve bazı firmaların isimlerinin yer aldığı asılsız “kara listeler” internette dolaşıyor. “Batacaklar” iddiasıyla “kara liste” yayınlanınca bazı bankalarımız bu şirketlerin üzerine gitmeye başladı. Bu,  çok yanlış.

– Türkiye’de en zengin bölge ile en fakir bölge arasında dört kat fark var. Marmara bölgesi iyice tıkandı. Türkiye’yi coğrafi olarak yeni bir boyutta düşünmemiz lazım.

– Türkiye sadece Marmara bölgesiyle zenginleşemez. 2023 hedefine ulaşmak istiyorsak yeni Marmara bölgelerine ihtiyacımız var.

Başkan Hisarcıklıoğlu, Zirve’de gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

EGD Kartepe-2015

EKOYORUM.COM 2015-03-30