Yunanistan AB’yi esir aldı!

Avro Bölgesi içinde bulunan Yunanistan’ın içine düştüğü borç krizi, Avrupa Birliği’ni adeta esir aldı. Yunanistan’ın Avrupalı bankalara olan borcunu yarıya indiren son kurtarma paketine Yunan hükümeti ve halkının yaklaşımı, piyasaları endişelendiriyor. Her geçen gün daha da ağırlaşan Yunanistan sorununu çözmekte zorlanan AB, Yunanistan’ı Avro Bölgesi’nden atma çözümünü ise, avronun sonu olacağı endişesiyle, dile bile getirmekten çekiniyor. Yunanistan ise kırpılan borçlarını bile ödeme konusunda tereddütlü. Eylemler artıyor, halk isyanda.

Son olarak, Avrupa’da piyasalar, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun geçen hafta kabul edilen ve borç krizini aşmayı amaçlayan anlaşmayı “referanduma götürme teklifi” ile büyük bir çöküş yaşadı. Başta Yunanistan ve İtalya borsaları olmak üzere pek çok borsa yüksek oranda değer kaybetti. Özellikle bankacılık hisseleri yüzde 10’un üzerinde geriledi.

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Yunanistan’ı uzun yıllar kemer sıkma politikası uygulamak zorunda bırakacak anlaşmaya en çok destekleyenlerden biri olmakla birlikte, böylesine zor bir uygulamayı halka sormadan yapmak istemiyor.

Avrupa Birliği’nin planı Avrupa Bankaları’nın ellerindeki Yunan tahvillerinin değerini 205 milyar avrodan 102,5 milyar avroya indirmeyi, ayrıca 440 milyar avroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF)’nun büyüklüğünün 1 trilyon avroya çıkarılması ve bankaların sermayelerinin artırılmasını öngörüyor.

BORSALARDA GÜNLÜK DEĞİŞİM (%)
Almanya (DAX)                      -5,00
Fransa (CAC 40)                    -5,38
Belçika (BEL-20)                     -3,73
İsveç                                      -4,48
Yunanistan                              -6,92
İspanya (IGBM)                      -4,16
İngiltere (FTSE 100)                -2,21
Norveç                                    -4,01
Hollanda                                  -2,79
ABD (DJI)                               -2,48
İtalya                                       -6,80
Türkiye (İMKB 100)                 -2,16
 
ekoyorum.com
2011-11-01
 
.