Yunanistan'da Türk yatırımcı korkusu

Yunanistan’da Pazar günleri yayınlanan Proto Thema gazetesi, “Trakya’da kapalı fabrikaları dahi satın almak istiyorlar” başlıklı haberinde, “Aralık ayı sonlarında ortaya çıkardığımız Barışkent grubunun 18 kayalığı satın alma talebinden ve Trakya’da ihtiyacı olan Yunanlılara Ziraat Bankasının kredi vermesinden sonraki yeni tahrikler, komşumuzun ulusal ekonomimizi “fethetme” planlarına ışık tutuyor” derken Türkiye’deki Yunan sermayesinden, Yunan banka ve şirkelerinin faaliyetlerinden hiç bahsetmemesi dikkat çekti. İşte o haber:

Dimitris Markopulos – Proto Thema
2011-01-23

Komşumuz Türklerin çayı ne kadar sevdiği biliniyor. Türk-Yunan ilişkilerinde “çay ve sempatinin” ve Erzurum’da Erdoğan-Papandreu temaslarının ardından ekonomik açıdan sarsılmakta olan ülkemize Türk sermayesinin sızma planlarına dair üç haftadan bu yana yer alan haberler en olumsuz şekilde doğrulanıyor.

Aralık ayı sonlarında ortaya çıkardığımız Barışkent grubunun 18 kayalığı satın alma talebinden ve Trakya’da ihtiyacı olan Yunanlılara Ziraat Bankasının kredi vermesinden sonraki yeni tahrikler, komşumuzun ulusal ekonomimizi “fethetme” planlarına ışık tutuyor.

“Hürriyet Daily News” gazetesinin internet sayfasında yer alan bilgilere göre geçen hafta Gümülcine’de düzenlenen konferans sırasında Yunanlı ve Türk iş adamları arasında ilginç görüşmeler yapıldı.

Yazıya göre Yunanlı iş adamları, Türk meslektaşlarını “ekonomik kriz nedeniyle kapanan Yunan Trakya’sındaki terk edilmiş fabrikaları satın almaya ve tekrar çalıştırmaya” davet ettiler.

Söz konusu toplantıda, Hükûmet Sözcüsü Yorgo Petalotis de hazır bulundu ve bu tahrike tepki göstermedi. Tahrikten söz ediyoruz çünkü edinilen bilgilere göre karma bir Türk-Yunan izleyiciler grubu önünde Türkiye Odalar Birliği Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu uyarılarda da bulunarak, “Gümülcine sanayi bölgesinin yüzde 85’inin kapalı olduğunu” vurguladı ve “Türkiye’nin Yunanistan’ın krizden çıkması yönünde bir yol haritası olduğunu” söyleyerek konuşmasına devam etti. YDP’nin Rodop Milletvekili eski Bakan Sayın Evripidis Stilianidis bir süre önce gazetemize yaptığı açıklamada, Türk iş adamlarının bu tür konferansları ve forumları düzenlemek için ülkemizin büyük şehir merkezlerini seçeceklerine, sürekli Trakya’yı seçmelerinin dikkat çekici olduğunu belirtmişti.

Stilianidis, “Trakya’nın imtiyazlı sahaları olduğunu sabit olarak göstermek istiyorlar.” demişti ve şimdi söyledikleri doğrulandı.

Sayın Petalotis, komşumuz ülkenin Sanayi Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün de hazır bulunduğu konuşmasında, “Yunanistan ve Türkiye, geçmişten kalan ön yargıları üstlerinden atmayı başarırlarsa iş birliğini daha da geliştirme fırsatı bulacaklardır.” dedi.

Yunanlı Bakan ise “Erzurum’un, kuşku kalıntılarını üzerimizden atma yolu gösterdiğini” söyledi.

Sayın Petalotis’in tezine benzer bir tezi Türk Bakan da dile getirdi ve iki komşu ülke Yunanistan ile Türkiye’nin geçmişteki sorunlara geri dönme lüksüne sahip olmadıklarını belirtti.

Sayın Ergün Türk yatırımcılardan Yunanistan’da daha fazla yatırım yapmaya davet etti ve bize ders de vererek Yunanlıları ticari ortamını düzeltmeye davet etti.

Bakan “duygusallık sorunları veya bürokratik sorunlar varsa Yunan tarafı bunları kaldırmayı üstlenmelidir.” dedi.

Forum her iki ülkeden 350 iş adamının katılımıyla gerçekleşti. (Tercüme: BYEGM)