Yunanistan’ın tazminat talebi Almanları kızdırdı

Yunanistan-Nazi işgali

Yunanistan’ın Nazi işgali sırasında ortaya çıkan maddi hasar ve kayıplar için Almanya’dan 279 milyar avro tazminat istemesi Almanları kızdırdı.

Yunan Maliye Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas’ın dün Yunan Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Nazi işgali sırasında Yunanistan’da ortaya çıkan maddi hasar ve kayıplar için Almanya’dan 278 milyar 700 milyon euro talep ettiğini açıklamasına cevap gecikmedi.

Yunanistan’ın borçları ile savaş tazminatı talebinin birbirinden farklı konular olduğunu belirten Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, talebi aptalca bulduğunu söyledi. Gabriel, “Bu, Yunanistan’ın durumunu bir milimetre bile ilerletmez” diye konuştu.

Tazminat talebi, Alman medyasının da bugünkü gündemini oluşturdu.

Borç batağındaki Yunanistan’ın köşeye sıkışmışlığına dikkat çeken Alman gazeteleri, Yunan Hükümeti’nin yaptığı hamlenin hiç de akıllıca olmadığını vurguladı.

Süddeutsche Zeitung gazetesi, internet sayfasında, Dışişleri kaynaklarına göre, savaş tazminatı konusunun Almanya açısından hem hukuki hem de politik açıdan kapanmış bir konu olduğunu yazdı.

Düsseldorf’ta yayınlanan Handelsblatt ise Atina’nın taleplerini şöyle yorumladı:

“Şok terapisi, uluslararası arenada bir hedefe ulaşmak için bugüne kadar pek başarılı bir yöntem olmadı. Özellikle de neredeyse hiç çıkış yolu yokmuş gibi görünen bir şekilde köşeye sıkışmışsanız. Ama Yunanistan yılmadan bu yöntemi deniyor. Atina hükümeti nihayet, Nazi döneminde ortaya çıkan maddi hasar ve kayıplar için talep ettiği miktarı açıkladı: 278 milyar euro. Bu açıkça siyasi bir şifre. Söz konusu miktar, neredeyse ülkenin kamu borçlarına eşit. Atina bir kumar oynayıp Almanya’yı mahkemeye verebilir ve ümidini tanrıya ve davanın uzun sürmesine bağlayabilir. Ama bu, ülkenin içinde bulunduğu darboğaz ve bundan kurtulmak için başta Almanya olmak üzere Avrupalıların iyi niyetine olan bağımlılığı göz önünde bulundurulursa, zekice bir adım olur mu?”

Berliner Zeitung ise Almanya’yı da eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi Yunanlar eski hesapları karıştıracaklarına, devletlerini ve ekonomilerini yeniden vergi geliri elde edebilecek şekilde reformdan geçirsinler, demek kolay. Ancak Almanya’nın, bariz bir krize ‘hallolmuştur’ damgası vurup, her türlü görüşmeyi ve müzakereyi reddeden beylik tavrı da, bu taleplere temel oluşturan suçların ışığında kabul edilemez nitelikte.”

EKOYORUM.COM 2015-04-08