Yunanların gözü Türkiye’de

Yunanistan kriz üstüne kriz yaşarken Yunan vatandaşları, çareyi ülkelerinden göç etmekte buluyor. Yunanlar daha çok deniz aşırı ülkeleri ve Batı Avrupa’ya göçü yeğliyor ama birçok Yunanlı son dönemde Türkiye’yi de göç ülkesi olarak görmeye başladı.

Atinalı bir kadın, televizyondaki bir şov programında eşi ve kızıyla göç etmek istediğini çünkü kızı için Yunanistan’da bir gelecek göremediğini söylüyor. Başlangıçta zorluk çekeceklerinin bilincinde olduğunu belirten kadın, “Ama Yunanistan dışındaki ülkelerin hepsinin durumu, benim ülkemden daha iyidir.” diyor ve eğer mümkün olursa İstanbul’a, olmazsa Avustralya’ya göç etmek istediklerini anlatıyor.

İstanbul, birçok Yunan için birinci alternatif. Bir zamanlar can düşmanı olarak görülen Türkiye’yi şimdi birçok Yunan, can simidi gibi algılıyor. Bir yıldan bu yana İstanbul’daki Kadir Has Üniversitesinde ders veren Profesör Dimitrius Triantafilu, iki ülke arasındaki ilişkilerde çok şeyin değiştiği görüşünde: “Bundan 12 yıl önce iki ülke arasındaki ilişkiler yumuşamaya yüz tuttuğunda, iki halkın kafasında -karşısındakini anlama anlamında- bazı şeyler de değişmeye başladı. Bu değişimler, eğitim düzeyine göre Yunanların geleneksel göç ülkesi olarak gördükleri İngiltere, ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin yanı sıra, neden Türkiye’de de şansımı denemeyeyim ki demelerini sağladı.”

Profesör Dimitrius Triantafilu, Türkiye’nin göç ülkesi olarak seçilmesinin adeta bir başarı reçetesi hâline geldiğini belirtiyor. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi Direktörü Yunan profesör, özellikle akademisyenler için Türkiye’nin ilginç bir ülke olduğunun altını çiziyor: Akademisyen olarak istatistiklerden bildiğimiz şey, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden en az ikisinin Türkiye’de bulunduğudur. Yunanistan’da böyle bir şeyimiz yok.”

Ancak şu ana kadar Türkiye’ye bir göçmen akınından bahsetmek mümkün değil. Profesör Triantafilu, sadece 20 akademisyenin Türkiye’ye yerleştiğini ve 300 yüksekokul öğrencisinin de şu sıralarda harıl harıl Türkçe çalıştığını anlatıyor. Profesör Triantafilu’nun meslektaşı Profesör Nikos Usunolu, özellikle gençlerin iletişim kurmakta zorlanmadığını Türkçe şöyle ifade ediyor: “Genç nesiller, yani bu olayları yaşamadıklarından ve İstanbul’a geldikleri zaman onun ihtişamını, kültür bakımından, coğrafya bakımından kısacası her bakımdan gördükleri zaman gerçekten orayı çok seviyorlar. Şimdi bu sürecin henüz başındayız. Yani henüz bir sayı bile vermek mümkün değil. Ama 10 sene 20 sene evvel kimse buna inanmıyordu. Şimdi bunun olabileceğine dair  bir inanç yavaş yavaş oluşuyor.”

Aynı çerçevede ilginç diğer bir gelişme de Türk havacılık şirketlerinde 40 kadar Yunan pilotun çalışıyor olması. Bunlar daha önceleri Yunanistan Hava Kuvvetlerinde pilotluk yapmış kişiler.

Türkiye, sadece ekonomisinin patlama yapması nedeniyle ilginç bir göç ülkesi değil. Türkiye’nin Yunanistan’a coğrafî yakınlığı da göç eden insanların ailelerini beraberinde getirme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor, acil bir durumda hızlıca yakınlarının yanlarına dönme avantajları var. Tabii yaşam biçimlerinin birbirine benzemesi de ilgi çekici bir özellik.

Profesör Triantafilu bu konuda da şunları söylüyor:  “Yunanlar, bu ülkeye geldiğinde, özellikle de İstanbul’a geldiklerinde, -ki İstanbul’un Türkiye’nin diğer yerleşim yerlerinden ayrı bir konumu var- her iki halkın birçok konuda ne kadar birbirine benzediğini tespit ediyorlar. Yemek kültürü, gece hayatı ve benzeri gibi… Bu durum, birçok Yunan’ın İstanbul’da karar kılmasını kolaylaştırıyor.”

Alıntı:
Almanya’nın Sesi Radyosu
2011-12-16
Tercüme: BYEGM

 

.