Yurt dışı üretici fiyatlarında görülmedik artış

Döviz kurlarındaki artışa paralel olarak, yurt içi üretici fiyatlarında olduğu gibi yurt dışı üretici fiyatlarında da tırmanışlar yaşanıyor. Şubat ayı verilerine göre, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artış yüzde 21,99 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığına göre, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,99 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,47 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,08 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre, endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer mamul eşyalar (% 6,38), kağıt ve kağıt ürünleri (% 3,90), elektrikli teçhizat (% 1,97) alt sektörleri oldu. Buna karşılık, metal cevherleri (% -4,32), giyim eşyası (% -2,19), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (% -1,35) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Şubat ayında en fazla aylık artış dayanıklı tüketim malında, en fazla yıllık artış ise dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.

Şubat ayında, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ndeki yıllık artış da, yüzde 12,4 olmuştu.

yd-ufe-2014-02

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt dışına satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksidir. Endeksteki ürünlerin ihracat fiyatları, doğrudan sanayi sektöründeki üretici şirketlerden alınıyor. Görünen o ki, döviz kurlarındaki artışa paralel olarak fiyatlarda (maliyetlerde) ciddi bir tırmanış söz konusu.

ekoyorum.com 2014-03-20