Zeybekci: Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir

Ekonomi Bakanı Zeybekci “Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5’in altında bir büyümeye razı olmamalı” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2014 yılında kaydedilen yüzde 2,9’luk büyüme oranının Türkiye için durmak anlamına geldiğini söyledi. CNBC-e televizyonunda soruları cevaplandıran Zeybekci, büyüme ile ilgili bir soruya, “Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB’deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5’in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir” karşılığını verdi.

Sorunun artık cari açık değil, büyüme olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:
“Cari açık/GSYH yıl sonunda yüzde 4’e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5’lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015’te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum” dedi.

İhracat rakamlarına da değinen Zeybekci, “3 ayda ihracat yüzde 7 düştü, parite geçen yılla aynı olsa yüzde 1 artacaktı. İhracatta parite etkisinin yanında emtia fiyatlarındaki düşme de etkili oldu” ifadelerini kullandı.

EKOYORUM.COM 2015-04-06