“Zeytin Dalı Harekatı” başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır” sözlerinin ardından F-16’lar PYD hedeflerini bombalamaya başladı. Operasyonun adını “Zeytin Dalı Harekatı” olarak duyuran TSK, 18:30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108’inin vurulduğunu açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, saat 17:00’de başlayan Afrin operasyonu kapsamında terör örgütlerinin mevzilerini 72 uçakla bombaladı. Eş zamanlı olarak karadan da obüslerle top atışları gerçekleştirildi.

Harekât, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar tarafından Genelkurmay Karargahı’ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

Genelkurmay’dan harekâta ilişkin olarak yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir.”

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

EKOYORUM.COM 2018-01-20